O plemeni crested

 

Anglický crested (anglické chocholaté morče):
Anglický crested patří ke krátkosrstým plemenům morčat. Srst je hladká přilehává a její délka nepřesahuje 3 cm.
Typickým znakem tohoto plemene je čelní rozeta (tzv. korunka). Korunka je umístěna na průsečíku pomyslných os spojujících oko s protilehlým uchem. Je kulatá a dostatečně otevřená a její středový bod není vetší velikosti, než špendlíková hlavička. Není zdvojený a neubíhá do pěšinky. Na těle se nesmí objevit žádný jiný vír. Barva korunky je shodná s ostatní barvou těla, nesmí se odlišovat.
Anglický crested může být jednobarevný nebo také dvojbarevný a trojbarvený, avšak tyto barvy musí být rozmístěné rovnoměrně po těle.

Dvojbarevní angličtí crestedi:
 
                        červeno-bílý                                                                černo-bílý

 

Americký crested (americké chocholaté morče):
Americký crested je shodný s anglickým crestedem. Má jediný rozdíl a tím je barevné odlišení čelní rozety (tzv. korunky) od ostatní srsti. Tato korunka je vždy v bílé barvě a celé tělo morčate je vždy jednobarevné. Korunka tak ostře kontrastuje s ostatní barvou srsti.
Ne vždy mají morčata korunkou celistvě bílou. Je to sice žádoucí, ale často je bílá jen část koruny. I v případě, že má chovatel pár, u kterého mají oba jedinci korunu celistvě bílou není dané, že jejich potomci ji budou mít celistvou také. Další "záludností" chovu je udržení bílé barvy pouze v korunce. Bílá barva nesmí přesahovat rozetu a rozlévat se mimo ní dál do ostatní srsti.
Pro chov je díky tomuto znaku americký crested náročnější než anglický.
Americký crested je povolen ve všech barvách standardem uznaných jednobarevných morčat.
 


                               červený                                                              černý   

 

Zdroj , foto zdroj Cavia Bohemia